Małe wodospad w ogrodzie jest nie tylko miły dla oka, ale też wytwarza dźwięki, które pomagają nam się zrelaksować. Co więcej przycinek dotlenia on wodę w oczku wodnym, dzięki czemu ryby żyją w lepszych warunkach. Wykonanie takiej ozdoby nie musi być trudne. Jak zrobić wodospad w oczku wodnym?
Gdzie można zbudować mały wodospad?
Żeby móc cieszyć się tego rodzaju dekoracją, wcale nie musimy mieć ogromnego ogrodu. Możemy zbudować go na małej przestrzeni, a nawet na ścianie domu. Będzie on bardzo efektownym elementem ogrodu, który ożywi tę przestrzeń i sprawi, że woda będzie lepiej natleniona. Żeby zbudować taką konstrukcją, będziemy potrzebować kamieni albo bali drewnianych, a także specjalnej pompy, która będzie przenosiła wodę na górę kaskady.
Jak zrobić wodospad w oczku wodnym?
Wbrew pozorom, ten proces nie jest wcale trudny. W takiej konstrukcji, przepływ wody odbywa się w układzie zamkniętym, co oznacza, że wodę z oczka wodnego transportuje elastyczna rura. Żeby tak się stało, będziemy musieli zamontować specjalną pompę. Najlepiej będzie wybrać pompę głębinową, którą zamontujemy pod wodą, dzięki czemu nie będzie ona widoczna. Ustawia się ją w najniższym miejscu oczka wodnego, żeby nie zbierała ona zanieczyszczeń. W skarbie musimy wykopać kanał, w którym znajdzie się elastyczna rura. Musimy pamiętać też o kablu, który będzie zasilał pompę i które musi zostać osłonięty, żeby nie uszkodził się przez wodę.
Całą konstrukcję należy też porządnie wzmocnić, żeby nie rozpadła się zbyt szybko. Warto zrobić to za pomocą zaprawy murarskiej, a także dodać kilka skał i ozdobnych kamieni. Taka konstrukcja będzie nie tylko praktyczna, ale będzie też stanowić ozdobę naszego ogrodu. Kolejną istotną sprawą jest to, żeby sprawdzić czy Wszystko działa i jest szczelne, zanim postanowimy zakończyć pracę nad wodospadem. Całość warto ozdobić dodatkowymi kamieniami i obsadzić pasującą do reszty ogrodu roślinnością. Pamiętajmy, żeby robić to dopiero, kiedy konstrukcja będzie skończona.
Najnowsze komentarze