Jak mieć piękne tulipany w donicy?

Tulipany to jedne z piękniejszych i wdzięczniejszych kwiatów. Pięknie wyglądają zarówno w kompozycjach kwiatowych w ogrodzie, jak i w donicach. Bowiem, aby mieć piękne tulipany nie trzeba mieć dużego ogrodu. Wystarczy duża donica i taras, balkon lub parapet.

Tulipany w donicach

Tulipany to rośliny cebulowe, które kwitną zazwyczaj wiosną. Jednak, aby móc się cieszyć z pięknych tulipanów na wiosnę, należy je posadzić już jesienią. Nie inaczej jest w przypadku tulipanów w donicach.
Przy czym, jeśli chcemy mieć piękne i zdrowe kwiaty w donicach musimy pamiętać o kilku zasadach. Przy czym najważniejsze jest dobranie odpowiedniego gatunku.
Do sadzenia w donicach nadają się cebule odmian karłowatych. Dzięki krótszym pędom kwiaty nie zawieszają się w donicach, utrzymując piękny kształt.

Sadzenie tulipanów w donicach

Najlepiej do doniczek wybierać cebule zdrowe i nieuszkodzone mechaniczne. Jesienią sadzimy je do dużych donic wypełnionych przepuszczalną, lekką kwaśną ziemią kwiatową. Najlepiej aby cebule były blisko siebie – około 3-4 centymetry od siebie, oraz dość płytko, tak by wierzchołek znajdował się tuż nad powierzchnią ziemi.
Taką donicę wystawiamy na 3-4 miesiące do przewiewnego pomieszczenia gdzie panuje temperatura od 0 do 5 stopni lub jeśli mamy możliwość na taras lub do ogrodu. Tak do pierwszych przymrozków może stać taka donica na dworze. Wtedy przenosimy donice do chłodnego pomieszczenia.
Po 3-4 miesiącach w takich warunkach przenosimy donicę do miejsca cieplejszego do 10 stopni. Kiedy pędy osiągną wysokość 8 centymetrów, wnosimy je do mieszkania i systematycznie podlewamy.

Pielęgnacja tulipanów

Nie pielęgnowane tulipany w donicach kwitną pięknie ale bardzo krótko. Nie dłużej niż kilkanaście dni. Jednak odpowiednio zadbane mogą kwitnąć znacznie dłużej.

Światło i temperatura

Kiedy pędy już się pojawią powinniśmy zapewnić im dużo światła i przewiewne, stosunkowo chłodne miejsce. Nie powinny być obok kaloryferów lub innych źródeł ciepła.
Jeśli będzie ciemno pędom, nadmiernie się wydłużą, przez co kwiaty będą słabe i blade.
Ciepło działa bardzo podobnie.

Podlewanie

Tulipany w doniczkach należy systematycznie, ale niezbyt obficie podlewać. Najważniejsze, aby woda nie zalegała, gdyż może to doprowadzić do gnicia cebul. Jednak wilgotność powietrza poprawia stan roślin, więc warto rozsądnie podlewać i umieścić kwiaty obok nawilżacza powietrza lub ustawić ją na mokrych kulkach keramzytu.

Po kwitnieniu

Przekwitające kwiatostany tulipanów należy systematycznie usuwać. Kiedy całkiem przekwitną cebule należy wyjąć, oczyścić z ziemi i umieścić w suchym, chłodnym i przewiewnym miejscu. Takie cebule nie nadają się do ponownego sadzenia w doniczki, jednak można je posadzić w ogrodzie. Wsadzone jesienią, na wiosnę ponownie zakwitną.

 

Author: sztukateria-haga.pl